Říjen 2013

Tipy na podzimní čtení- Ivona Březinová

16. října 2013 v 15:44 | El |  Ostatní články
A máme ho tady! Koho? Podzim! To opravdové sychravo a vítr který mi až někdy leze na nervy. Ráda čtu a to mě uklidnuje a chci se s vámi podělit o pár knížek které bych na tohle podzimní počasí doporučila.
Všechny díly jsem sama četla a musím vám je doporučit.
Knížka vypráví o sedmnáctileté partičce která za jedno jedniné léto dokáže procestovat křížem krážem známá místa.
Knížku doporučuji hlavně studentům, protože je tak nějak i naučná. První díl je o básníkovi Karlu Hynkovi Máchovi,druhý o spisovatelce Karolíně Světlé,třetí o spisovatelce Boženě Němcové a poslední je o výjezdu do Španělska ale tu se chystám číst takže jak to dopadne v posledním díle si buď přečtěte sami nebo si počkejte na další knížní tipy.

Divocí koně

15. října 2013 v 11:10 | El
Koně jsou opravdu moc krásní tvorové a skoro každá holka je má ráda nebo je aspoň obdivuje...
Pár fotek s koňmi také potěší.

A to nejlepší nakonec.................

Koně

14. října 2013 v 14:36 | El


Arabský plnokrevník
Stavba těla:Malá hlava s širokým čelem, jemné chřípí, štičí profil, široké nozdry a malé uši, hluboké, jasně prokreslené hrdlo nasazené ve výrazném oblouku, ladně klenutý krk, dlouhé šikmé plece s výrazným kohoutkem, hluboké prostorné tělo s širokým hlubokým hrudníkem a krátkým rovným hřbetem, vysoce nasazený ocas, tvrdé suché končetiny s výraznými šlachami a hustými jemnými kostmi, tvrdá tvarovaná kopyta, jemná hedvábná hříva a ocas.
Zajímavé údaje:Jedinečný vzhled arabského plnokrevníka je určován utvářením páteře, které se liší od ostatních koňských plemen v několika ohledech.Arab má 17 žeber(ostatní koně 18), 5 bederních obratlů (ostatní 3) a 16 ocasních obratlů (ostatní 18).
Obrazek
Frínský kůň
Výška: 152,5 - 162,5cm
Zbarvení: jen vraníci
Stavba těla: poněkud dlouhá hlava s krátkýma ušima a ostražitým výrazem, elegantní klenutý krk s dlouhou vlající hřívou, silné plece, mohutné kompaktní tělo se silnou skloněnou zádí a poněkud nízko nasazeným hustým ocasem, krátké silné končetiny s kvalitními kostmi a rousy.
ObrazekCharakter: charakteristiku fríského kone nejlépe zachycuji slova: krotký, energický, ochotný,pracovitý, věrný a citlivý.
Možnost využití: jsou známí z tradičních show, kde jsou zapřaženi do dvoukolových vozíků. Vozatajci jsou při těchto show oblečeni do typických fríských selských krojů. Také pod sedlem je frísky kůň spolehlivý přítel. Má dokonce talent pro drezurní výcvik a je známý jako kůň vhodný pro vysokou drezurní školu.
Chody: v klusu je nápadný hrdým projevem a vysokou akcí.
Zajímavé údaje: Vznešené držení těla z něj činí ideálního koně pro slavnostní příležitosti. Tito koně byli součástí šestispřeží táhnoucího holandský královský kočár při zahajovací ceremonii Světových jezdeckých her v Haagu v roce 1994.

Vývoj a zajimavosti: patří mezi nejstarší plemena v evropě a v průběhu staletí ovlivnil celou řadu jiných plemen, především oldenburga v německu a britské fellské a daleské poníky.

Domovem plemene je Frísko v severní části holandska. Byli zde objeveny zbytky starobylého chladnokrevného typu těžkého koně, z něhož dnešní frísky kůň pravděpodobně pochází. Vychodní krev, zanesena do holandska během křížových výprav, měla vliv na vývoj fríského koně, stejně jako andaluská za osmileté války, kdy bylo holandsko okupováno španěly. Frís, který se takto vyvinul, byl pohyblivý všestranný kůň, vhodný jak pro práci na poli, ale díky své schopnosti rychlého klusu rovněž do zápřeže a pod sedlo. ObrazekV průběhu 19.stol. kdy se zvýšila poptávka po rychlejších koní do lehké zápřeže(pohybujících se převážně klusem), se chovatelé snažili vylepšit již prostorný vysoký klus křížením s klusákem. To vedlo k tomu že byl frísky kůň zušlechtěn a ztratil svou funkci v zemědělství. Na počátku první světové války se jeho počet drasticky snížil a pokles pokračoval i mezi válkami. Nicméně nedostatek pohonných hmot po válce vedlo k jeho oživení jako zemědělského koně, neboť farmáři se znovu vrátili k jeho funkci tažného koně. Ve druhé polovině tohoto století vzrostl zájem o toto plemeno a nyní je oblíbeným kočárovým koněm. Dobře vyvážený Frís se vznosným držením těla působí nadmíru atraktivně, když je zapřažen v tradiční fríské dvoukolce na vysokých kolech. Plemeno je proslulé svou mírnou povahou!

Jestli se vám obrázky líbili zadejte si tuhle adresu: Slawik koně
Nebo se podívejte na tohle video.
A zase ten podzim!

13. října 2013 v 12:43 | El
Dneska je neděle a já mám pro vás další výrobky! Budou ještě podzimní,ale mě se podzim- jako roční období líbí moc líbí a mít ho doma i přes zimu od věci není..........

Tyto výrobky,si můžete dát na verandu do kytek, nebo jimi ozdobit byt... Já však neváhala a našla jsem něco,co by se vám mohlo líbit:čelenku kterou si můžete vyrobit úplně sami a podzim budete moci nosit pořád u sebe!
Některé výrobky jsem vyráběla já některé můj mladší brácha a některé jsou stáhlé z pc.

Co si myslím o Praze já?

9. října 2013 v 10:46 | El |  Povídky do soutěží
A začnu jak jinak než známou větou: "V Praze bejvávalo blaze!".Bylo tam opravdu tak blaze? Nebo je to jen výmysl nějakého zelenáče? Čtěte dál a uvidíte....
Podle mnoha lidí je Praha špinávé a znečištěné město,já si však ale myslím že to zas taková hrůza není,spíš naopak kdyby jsme se vrátili do straých časů-tedy přesněji- do První republiky,byla by Praha jako z pohádky....
Já sama osobně miluju, jako třeba známý herec,zpěvák a taky reřisér Ondřej Havelka, První republiku.
Asi právě proto, vždycky když se řekne slovo Praha představím si tu nádhernou dobu, plných šatů,rób,swingu ale také kankánu a mnoho dalšího spojeného s První republikou.
Vraťme se ale zpátky do současnosti, kdy je Praha plná turistů a vůbec všech lidí kteří ještě stalé chtějí pozorovat tu krásu a kouzlo Prahy........
Až tam někdy budete,tak si určitě na tenhle článek vzpomeňte a jestli to máte do Prahy blízko nebo tam rovnou bydlíte zaposlouchejte se aspň chvíli do starých časů.

podzimní výrobky

6. října 2013 v 11:24 | El
Protože dneska moc nestíhám dávám sem jenom nějaké fotky výrobků, kdyby vás nějaké zajímali tak mi napište do komentu. Hezký den přeje El.

Kousek podzimu u Vás doma

5. října 2013 v 9:54 | El
Dneska začínám s předstihem a asi se ptáte proč?! na to je jednoduchá otázka:mám svátek a zítra to moc ztíhat nebudu takže píšu raději dneska...
Tématem týdne bude vyrábění protože mám další super nápady na vyrábění a chci se o ně s Vámi podělit-myslím, že určitě víte o co jde...tak už toho nechme a pustme se do vyrábění!
Dnes si vyrobíme papírové listy.
Budeme potřebovat:
*Tvrdý papír(v podzimních barvách)
*Tlustou jehlu nebo šídlo
*Režnou nit nebo bavlnku(nejlépe červenou nebo žlutou)
*Podložku

Postup:
Nejprve si natrháme listy a obkreslíme na tvrdý barevný papír-kdo je šikovný může si je i sám namalovat.
Potom na něm nakreslete žilkování a podél žilkování udělejte tečky šídlem nebo hodně tlustou jehlou.
Do tlusté jehly navlékněte reřnou nit nebo bavlnky ovšem v několika vrstvách aby vyšíté listy lépe vynikli.
Podle teček pak vyšijte bavlnkou nebo režnou nití žilkování a pěkné listy zkrášlí okno, lampu nebo i svazek holých větviček ve váze.

Voňavá Levandule

4. října 2013 v 12:27 | El |  Levandulové pokušení
Tady dávám poslední článek k tématu týdne-takže si ho hezky užijte!


Už jsme si řekli co se dá udělat z Levandule, ale existuje ještě spousa takových vychytávek a dneska vám ukážu co se dá ještě s Levandulí dělat!
Z Levandule,jak už jistě víte,se umí vykouzlit i voňavá nádhera,tak pokud jste taky tak šikovní,můžete tenhle skvělý "voňák" zkusit i vy!
Fantazii se meze nekladou takže si určitě vemte příklad i z věnce.
A nakonec jsem si připravila ozdobu spojenou s cukrem a Levandulí.....
.....a když už jsme u těch skleniček,zkuste si jí ozdobit do stylu Levandule! (viz.řádek dole)

Nemoc? Vyléčí tě vtipy!

2. října 2013 v 14:22 | El
Jestli jste taky nemocní tak jako já a nebo vás nemoce štvou,čtěte dál protože prý humor léčí a s ním také vtipy...dneska bude téma lékařské takže:POZOR!
Přijde pán k doktorovi a ptá se:"Pane doktore co zabraňuje padání vlasů?"
Doktor odpoví na otázku:"No přece podlaha!"
"Pane doktore, poradil jste mi, že mám chodit spát se slepicemi, ale já nemůžu!"
"Proč?"
"Pořád padám z bidla!"
"Pane primáři, co mám dělat, když pacient pořád vykřikuje, že je vlk?" ptá se začínající psychiatr.
"Především nedovolte, aby ho navštívila babička."
Doktor se ptá pacienta: "Kouříte?"
"Ne."
"Škoda, to vám budu muset zakázat něco jiného."
"Neboj se Ivánku, pan doktor ti nic neudělá." říká babička malému synovi
"Tak proč jsme k němu teda chodily?"
Operační sál: "Sestro, podejte mi nástroje."
"Ale pane doktore, máte připraveného pacienta k operaci a vy tu chcete muzicírovat?"